Ogłoszenia Opole na Karczmaumalajki.pl > Wiadomości

Wiadomości z Twojego miasta Opole i okolic!

Opolscy naukowcy chcą stworzyć model integracji cudzoziemców. Na początek przygotowano konferencję i warsztaty

2019-05-21 11:27:59

- Napływ obcokrajowców do Polski będzie się utrzymywał - ocenił w rozmowie 'W cztery oczy' Marek Witek, pełnomocnik zarządu województwa ds. wielokulturowości. W Światowym Dniu Różnorodności Kulturowej w urzędzie marszałkowskim odbywa się konferencja zatytułowana „Diagnoza potrzeb i problemów związanych z integracją cudzoziemców w województwie opolskim”.W spotkaniu biorą udział m.in. goście z Gdańska i Krakowa, przedstawiciele WUP w Opolu oraz naukowcy Instytutu Socjologii UO. Przewidziano dyskusję i warsztaty tematyczne.- Ta konferencja ma przede wszystkim dać sygnał w całym naszym województwie, że ten temat nie jest nam obojętny. Zaproszone osoby to przedstawiciele przeróżnych instytucji, organizacji i urzędów w całym województwie. Bo temat integracji cudzoziemców dotyczy każdego. Nawet jeżeli ktoś jeszcze nie jest tego świadomy, imigranci, którzy do nas przybyli, bądź przybędą, wymagają od nas pewnej pracy i zaangażowania - mówił Marek Witek. - Spora grupa obcokrajowców, poza podejmowaniem u nas zatrudnienia, zakłada też osiedlenie się w regionie na stałe, co dla mieszkańców regionu stanowi niewątpliwie nowe wyzwanie - powiedział pełnomocnik zarządu województwa ds. wielokulturowości.- Na razie spotykamy się z obcokrajowcami np. przy sklepowej kasie, albo mijając jakąś budowę. Natomiast ci o ...


Remont drogi w Trawnikach na finiszu

2019-05-21 10:00:00

Już drugi rok mieszkańcy miejscowości Trawniki w gminie Pawłowiczki mieszkają na placu budowy. Trwa gruntowny remont drogi numer 1211O. W ubiegłych latach starostwo prudnickie naprawiło drogę na terenie swojego powiatu, teraz trwają prace po stronie kędzierzyńsko-kozielskiej.- Tam prace trwają. To jest dalszy etap przebudowy drogi Zwiastowice - Uciszków, w tej chwili remontujemy odcinek od Trawnik do miejscowości Mierzęcin. Na dniach będzie tam już układana warstwa ścieralna - mówi Arkadiusz Kryś, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Kędzierzynie-Koźlu.Prace remontowe powinny być zakończone w połowie czerwca.


Cyberoszuści w rękach opolskich kryminalnych. Próbowali oszukać 90 osób

2019-05-20 10:50:00

3 mieszkańców gminy Praszka odpowie przed sądem za cyberoszustwa. 19-latkowie działali na jednym z portali aukcyjnych. Mężczyźni zamawiali towar w internecie. Nigdy jednak nie płacili za otrzymane rzeczy. Aby uwiarygodnić transakcję, przesyłali fałszywe potwierdzenie zapłaty.Młodzi mieszkańcy wpadli w ręce cyberkryminalnych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - Próbowali oszukać blisko 90 osób - informuje Przemysław Kędzior z KWP. - Funkcjonariusze przeszukali mieszkania podejrzanych, gdzie zabezpieczyli komputery, telefony komórkowe oraz wyłudzony towar. To między innymi obuwie, odzież i oprogramowanie - dodaje. Zdaniem śledczych, jeden z 19-latków oferował do sprzedaży hakerskie oprogramowanie, służące m.in. do przejmowania haseł oraz poufnych danych. Wszyscy trzej zatrzymani usłyszeli już zarzut oszustwa, do którego się przyznali. Grozi im do 8 lat więzienia.


Katolicka Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Biadaczu rozpoczyna nabór

2019-05-20 09:30:00

Placówka funkcjonuje od września, ale dopiero teraz zakończyliśmy remont - mówi Grażyna Sokołowska, prezes Fundacji Artem Silesiam Promovere. - Ruszamy z naborem - dodaje.- Zamierzamy robić nabór do klasy pierwszej, ponieważ chcemy kształcić dzieci naszymi metodami od początku, żeby już miały takie nawyki, które my byśmy chcieli. Nabór będzie do klasy czwartej i być może siódmej. Nie chcemy mieć od razu wszystkich oddziałów. Chcemy powoli wprowadzać nasze metody, skład nauczycielski uzupełniać, to jest proces, to nie może trwać tak ad hoc, że hurra robimy, ponieważ ktoś powierza nam dzieci, ufa nam, że zajmujemy się tymi dziećmi odpowiednio i chcemy tak zrobić - mówi Sokołowska.Misją szkoły jest nowoczesne nauczanie, to między innymi odchodzenie od nauki z podręczników. W programie są też zajęcia taneczne, ruchowe i język angielski.


Zmarł biskup Jan Bagiński. 'Trzeba mówić prawdę z obu stron'

2019-05-20 07:55:00

Wczoraj (19.05) wieczorem zmarł bp Jan Bagiński, emerytowany biskup pomocniczy diecezji opolskiej.Hierarcha pochodził z Kamionki na Wołyniu, a w 1943 roku wraz z rodziną zbiegł z rodzinnej miejscowości, dzięki czemu uratował się przed napadem banderowców w ramach rzezi wołyńskiej. Po wojnie zamieszkał w Opolu. W latach 1951-1956 odbył studia w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie i Opolu. Święceń kapłańskich udzielił mu 17 czerwca 1956 w opolskiej katedrze biskup częstochowski Zdzisław Goliński. Następnie był wikariuszem w Pyskowicach i Opolu, później prefektem i wicerektorem nyskiego seminarium, a później proboszczem w Kluczborku. Był inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa, a w latach 60. został oblany kwasem. Instytut Pamięci Narodowej nadał mu status pokrzywdzonego. Konsekracja Jana Bagińskiego miała miejsce 15 sierpnia 1985 roku. Święceń biskupich udzielił mu kardynał Józef Glemp, prymas Polski, w asyście kardynała Henryka Gulbinowicza, metropolity wrocławskiego i biskupa Alfonsa Nossola Zawołaniem biskupim hierarchy ...


W Ujeździe jak za dawnych lat odbyły się Targi Panieńskie

2019-05-19 21:15:00

Kiedyś to było najlepsze miejsce, że by poznać pannę lub kawalera. Dzisiaj to przede wszystkim dobra zabawa połączona z degustacją tortów weselnych. W Ujeździe na Rynku po raz kolejny odbyły się Targi Panieńskie.Jak tłumaczy Krystyna Wodniok, nie chodziło o targowanie się ile panna dostanie posagu, ale było to rozwiązanie problemu zbyt bliskich małżeństw.- W rodzinie wychodzili za mąż, kuzyn z kuzynką. A żeby była inna krew w rodzinach, wpadli na to, żeby zrobić Targi Panieńskie. To się odbywało na Rynku, a potem były zabawy różnego rodzaju w parku. To nie byli ludzie miejscowi, z całego województwa śląskiego i opolskie, zewsząd - mówi Krystyna Wodniok.Obecnie Targi Panieńskie mają nieco inną formułę, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przy okazji poznać pannę lub kawalera do wzięcia. Jednak jednym z najsmaczniejszych punktów programu jest degustacja tortów weselnych przygotowanych przez poszczególne sołectwa.Targom Panieńskim towarzyszyły występy artystyczne dzieci i młodzieży, pokaz cyrkowy, śląska biesiada i koncerty, a całość zakończy dyskoteka i pokaz taneczny w świetle ultrafioletowym, który rozpocznie się o godzinie 22:00.


7 sztuk bydła spaliło się w pożarze stodoły w Turawie

2019-05-19 20:24:44

Pożar najprawdopodobniej wywołało uderzenie pioruna.Po przybyciu na miejsce straży okazało się, że pożar objął już dużą część budynku i nie było możliwości wyprowadzenia zwierząt. Obecnie trwa dogaszanie płomieni. Na miejscu jest 6 jednostek straży pożarnej.


Opolscy politycy podzieleni w ocenie amerykańskiej ustawy o roszczeniach żydowskich

2019-05-19 20:15:00

Amerykańska ustawa dotycząca ewentualnych roszczeń majątkowych ze strony Żydów była jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. W Polsce pojawiły się różne interpretacje tego kroku - część ostrzega, że Polska straci miliardy złotych, a inni uspokajają, że ustawa 447 nie dotyczy naszego kraju. W międzyczasie ruch Kukiz'15 przygotował projekt uchwały, która blokowałaby wszelkie roszczenia żydowskie, ale punkt został zdjęty z ostatnich obrad Sejmu.Paweł Grabowski, poseł ruchu Kukiz'15, podkreśla, że ustawa nie jest wymierzona w kogokolwiek, a ma chronić Polskę i wszystkich obywateli. - Zaproponowaliśmy jasne i konkretne rozwiązanie ustawowe, żeby nie podniecać emocji. Tymczasem okazuje się, że gdzieś to zostało zrzucone z porządku obrad, co jest zupełnie niezrozumiałą decyzją.Sławomir Kłosowski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, ocenia projekt ustawy ruchu Kukiz’15 jako grę na emocjach ludzi, która ma posłużyć wynikowi w eurowyborach.- Powinniśmy rozmawiać na ten temat bardzo spokojnie i w sposób przemyślany. Z jednej strony naszymi partnerami są Stany Zjednoczone, z drugiej strony Izrael, a jeszcze gdzieś w tle wszystkiego są Niemcy.Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej, również upatruje się gry wyborczej w projekcie ustawy ruchu Kukiz’15.- Lepiej byłoby jednak poświęcić ten czas na dyskusję o programach i rozmowę, co każdy z ubiegających się o mandat europosła chciałby zrobić w ...


Wspólne muzykowanie przyciąga na paradę orkiestr do Białej

2019-05-19 17:21:05

Orkiestry z Opolszczyzny oraz z Czech i Niemiec biorą udział w 11 Bialskiej Paradzie Orkiestr Dętych. Imprezę rozpoczął ich przemarsz na miejscowy stadion sportowy. Tam już tradycyjnie wszyscy muzycy wspólnie wykonali dwa utwory. Teraz na estradzie każda z orkiestr prezentuje się w swoim repertuarze.- W przyszłym roku będziemy obchodzić swoje dwudziestolecie - mówi Adrian Masseli, dyrygent Jemielnickiej Orkiestry Dętej. - W obecnym składzie gramy od września 2017 roku. Jesteśmy młodzieżową orkiestrą dętą. Jesteśmy bardzo zaszczyceni, ze możemy wziąć udział tutaj w Bialskiej Paradzie Orkiestr Dętych. Jest to sprawdzian naszych umiejętności, ale również bardzo fajna przygoda i możliwość spotkania się z innymi muzykami, wymiany doświadczeń, jak i wspólnego muzykowania. - Bardzo nam się tutaj podoba - powiedziała Agnieszka, uczennica z Prudnika. - Jesteśmy tutaj co roku i towarzyszymy orkiestrom. Bardzo dobrze i profesjonalnie grają. Miło się tego słucha. W bialskiej imprezie uczestniczy pięć orkiestr dętych. O godzinie 20:30 rozpocznie się tam koncert Eleni. Wstęp na to muzyczne wydarzenie jest wolny. Patronat medialny nad nim objęło Radio Opole.


V Dzień Kultury Żydowskiej w Brzegu. Kulinaria, muzyka, tradycje

2019-05-19 10:00:00

Już po raz piąty w Brzegu odbędzie się Dzień Kultury Żydowskiej (19.05). To impreza, której celem jest przybliżenie mieszkańcom historii i kultury narodu żydowskiego, a także przełamywanie stereotypów.- Jako, że jest to nasz mały jubileusz, chcieliśmy, żeby tegoroczna edycja była szczególna, zdradza Jacek Jastrzębski, organizator wydarzenia.- Tegoroczny Dzień Kultury Żydowskiej będzie pod znakiem jedzenia. Pod znakiem kuchni, może nie tyle żydowskiej, co izraelskiej. Będzie można wysłuchać wykładu magistra Tomasza Dudy z Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, poświęconego właśnie kuchni izraelskiej. Po zakończeniu części artystycznej będziemy zapraszać na skromny izraelski poczęstunek - zapowiada.Ponadto na gości czeka program artystyczny przygotowany przez młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu, która przypomni o tym, co łączy Polaków i Żydów.Kulminacyjnym punktem imprezy będzie koncert piosenek jidysz zatytułowany 'Czekając na Mesjasza' w wykonaniu Moniki Chrząstowskiej z Teatru Żydowskiego w Warszawie.Wydarzenie rozpocznie się o 17:00 na Zamku Piastów śląskich w Brzegu. Oprócz tego, w poniedziałek i środę o 18:00 oraz we ...