Ogłoszenia Opole na Karczmaumalajki.pl > Wiadomości

Wiadomości z Twojego miasta Opole i okolic!

Czy w wyborach wystartują trzy bloki? Możliwości zawarcia sojuszy jest sporo

2019-07-23 11:29:00

- Naszą gotowość do samodzielnego startu w wyborach wyraziliśmy już na początku lipca - przypomniał w rozmowie 'W cztery oczy' poseł Ruchu Kukiz'15 Paweł Grabowski, pytany o przygotowania opozycji do jesiennych wyborów parlamentarnych.- I rozmawialiśmy o różnych opcjach, o różnych formułach pójścia. No tutaj tych opcji nie jest aż tak wiele, czy jesteśmy w stanie zebrać podpisy, czy nie? Tak jesteśmy. Doszliśmy do wniosku, że jest to możliwe. Dlatego też daliśmy jasny, konkretny komunikat, już na początku lipca, że Kukiz'15 jest gotowy do samodzielnego startu, jesteśmy w stanie to udźwignąć - zapewnia polityk.Jak dodał nasz rozmówca Kukiz'15 cały czas prowadzi rozmowy m.in. z PSL, czy grupą Bezpartyjnych Samorządowców, oraz formowaną siłą polityczną reprezentowaną przez Mariusza Maxa Kolonko.- Wiem, że również były prowadzone rozmowy z przedstawicielami Konfederacji szeroko rozumianej, bo jak wiemy to jest bardzo szerokie ugrupowanie, mające wielu liderów, które to ugrupowanie też w międzyczasie zostało uszczuplone o pewne odejścia. Zobaczymy jak będzie. Czekamy na komunikat jasny, konkretny Pawła Kukiza jako lidera Kukiz'15 w jakiej to formule ma iść. On ma konkretne inform ...


Susza nadal będzie dawać się we znaki na Opolszczyźnie. Mogą wystąpić problemy z wodą w studniach

2019-07-23 10:50:59

Może być trudno o wodę w części opolskich studni. Państwowa Służba Hydrologiczna wydała ostrzeżenie przed sierpniową niżówką hydrogeologiczną, czyli dalszym obniżeniem się poziomu rzek i wód gruntowych.Komunikat dotyczy łącznie ośmiu województw, w tym południowo-wschodniej części Opolszczyzny. To pokłosie suchej i mało śnieżnej zimy oraz niewystarczających opadów deszczu z wiosny i pierwszego miesiąca lata. - Z tego względu dobrostan wód nie może odbudować się naturalnie - mówi Linda Hofman, rzecznik prasowy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Gliwicach.- Mimo, iż na zbiornikach zaporowych przechwytujemy wodę spadającą z nieba, nie jesteśmy w stanie zapewnić odpowiedniego czy też satysfakcjonującego poziomu wód w ciekach. Jest za to odpowiedzialna wspomniana niżówka hydrologiczna. Linda Hofman dodaje, że warunki żeglugowe dopuszczają pływanie na Odrze, ale warto śledzić komunikaty publikowane na stronie internetowej Wód Polskich.


Śmiertelny wypadek w Czarnowąsach

2019-07-23 10:11:00

Do śmiertelnego wypadku doszło przed godz 9.00 na ul. Krzanowickiej w Czarnowąsach, w powiecie opolskim. Na wysokości Kamionki samochód osobowy wypadł z drogi i uderzył w drzewo.- Wstępne ustalenia wskazują, że kierujący autem mężczyzna w wieku 52 lat, trzeźwy, najpewniej w wyniku zaśnięcia za kierownicą stracił panowanie nad autem. Zjechał na pobocze, uderzył w drzewo - mówi aspirant Piotr Grzegorek z KWP. Autem podróżowały 4 osoby, jednej z nich - 49-letniej pasażerki - mimo prowadzonej reanimacji nie udało się uratować. Druga z pasażerek została ranna. Trasa jest aktualnie nieprzejezdna. Na miejscu są 2 zastępy straży pożarnej. Z kolei w miejscowości Janówka, w powiecie kluczborskim, z drogi wypadł bus przewożący butle z propan butanem. Butle rozsypały się częściowo na jezdni, jedna z nich uległa rozszczelnieniu. W tym zdarzeniu jedna osoba została poszkodowana.


Rodzice poległych żołnierzy spotkali się w Nysie. 'Dzięki temu czujemy się mocniejsi'

2019-07-23 06:00:00

Kilkunastu rodziców żołnierzy poległych podczas zagranicznych misji bierze udział w turnusie terapeutycznym organizowanym przy współpracy Fundacji Stratpoints i Dworu Biskupiego w Nysie.W trakcie tygodniowego pobytu uczestnicy odwiedzą okoliczne atrakcje, takie jak nyską twierdzę, jezioro czy termy w Czechach. Wezmą także udział w koncercie w ramach odbywającej się w Nysie Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej. Jak mówią, tego typu spotkania pomagają w codziennym życiu, w którym pamięć o swoich dzieciach jest nadal żywa.- Żołnierz poświęca bardzo wiele krajowi, Polsce, a my rodzice, no niestety, musimy dźwigać czasami tę niedolę, no ale dajemy sobie radę i dzięki takim ludziom czujemy się lepiej, mocniejsi, silniejsi. Malo kto rozumie, że żołnierz nie umiera dla siebie - zauważa Zofia Janik ze Zduńskiej Woli.Rodzice poległych są rozsiani po całej Polsce, jednak jak mówi Marzanna Szyszkiewicz z Kalisza, mimo że nie są ze sobą spokrewnieni, tworzą jedną wielką rodzinę. Każdego roku spotykają się 21 grudnia, podczas dnia pamięci o żołnierzach, którzy zginęli na zagranicznych misjach.- W Warszawie, w centrum weterana jest ściana ...


Trwa ustalanie okoliczności śmierci mężczyzny, którego ciało wyłowiono z kąpieliska Malina

2019-07-22 12:00:00

Wczoraj (21.07) z opolskiego kąpieliska Malina wyłowiono ciało mężczyzny. To 37-letni opolanin, którego zaginięcie zostało zgłoszone w piątek (19.07).- 19 lipca w godzinach popołudniowych otrzymaliśmy informacje o zaginięciu 37-letniego mieszkańca Opola - mówi starszy sierżant Przemysław Kędzior z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - Natomiast w niedzielę przed godziną 18.00 od świadków otrzymaliśmy informację o odnalezieniu zwłok na kąpielisku Malina. Ciało zostało teraz zabezpieczone do sekcji zwłok. Okoliczności śmierci mężczyzny są teraz badane.


30-letni Uzbek zaatakował trzech mężczyzn scyzorykiem. Tłumaczył, że został sprowokowany

2019-07-22 12:00:00

30-letni mieszkaniec Uzbekistanu zaatakował trzech mężczyzn scyzorykiem przed sklepem monopolowym w Ozimku. Jednemu z pokrzywdzonych lekarze musieli usunąć śledzionę. Tamermalik I. tłumaczył, że został sprowokowany. Zaatakowani mężczyźni mieli wcześniej obrażać go na tle narodowościom, ale w swoich okrzykach pomylili go z Ukraińcem.- Mężczyzna usłyszał zarzut spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - mówi rzecznik opolskiej prokuratury Stanisław Bar. - Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Wskazał jednocześnie, że został do tego zachowania sprowokowany. Prokurator po zapoznaniu się z całością materiału dowodowego będzie rozważał decyzję, co do wyłączenia materiałów odnośnie ewentualnego znieważenia na tle narodowościowym - dodaje prokurator Bar. Za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu Tamermalikowi I. grozi do 10 lat więzienia. Natomiast publiczna zniewaga na tle narodowościowym jest zagrożona karą do 3 lat więzienia.


Samorządowcy przy odbudowie połączeń lokalnych mogą liczyć na wsparcie rządu

2019-07-22 11:14:00

- Mają się pojawić jakieś rządowe zachęty, by odtwarzać te białe plamy na mapie lokalnych połączeń - ocenił w rozmowie 'W cztery oczy' Radia Opole starosta strzelecki Józef Swaczyna przed spotkaniem roboczym z wojewodą w sprawie funduszu rozwoju przewozów autobusowych.Wezmą w nim udział samorządowcy zainteresowani skorzystaniem z rządowego wsparcia przy przywracaniu połączeń autobusowych, na co według zapowiedzi rządu ma w tym roku trafić do samorządów około trzystu milionów złotych.- Po raz kolejny, jak wiemy została przedłużona vacatio legis do wprowadzenia ustawy o zrównoważonym transporcie zbiorowym. Rząd ponoć teraz chce w jakiś minimalny sposób zachęcić samorządy, żeby zginęły te białe plamy na terenie województwa opolskiego.- Koszt tzw. wozokilometra waha się między cztery złote a cztery pięćdziesiąt - przypomniał na naszej antenie przewodniczący konwentu starostów, ale w powiecie strzeleckim udało mu się uzyskać korzystniejsze ceny. - Nasz związek powiatowo-gminny, jeździmy od złoty trzydzieści do złoty pięćdziesiąt za kilometr, to jest najtańszy chyba przewoźnik i najtańszy związek, jaki może istnieć w Polsce. My po prostu się już za to dość dobrze zabraliśmy prędzej. Wynajęliśmy taką firmę, która z ...


Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu ma ofertę stażową dla młodzieży z liceów i szkół zawodowych

2019-07-22 10:00:00

Miesięczne staże wakacyjne Wyższa Szkoła Bankowa proponuje licealistom i uczniom szkół zawodowych z Opola.W lipcu na uczelni jest pięcioro nastolatków, ale chętni mogą jeszcze aplikować o staż sierpniowy. Szansa będzie również za rok, bo projekt 'Budowanie kariery zawodowej licealistów i uczniów szkół zawodowych w Opolu' jest dwuletni. - Miesiąc na WSB to 150 godzin stażu - mówi Elżbieta Modrzejewska specjalista do spraw praktyk.- Kontaktujemy się z urzędem miasta, bądź szkołami współpracującymi z nami. Ustalamy ze szkolnym opiekunem ucznia oraz informujemy naszych przyszłych stażystów, w jakim dziale będą mogli odbyć taki staż. Prawdę mówiąc, wszystkie działy uczelni są otwarte dla chętnych uczniów. Podczas pobytu na uczelni nastolatkowie prowadzą dziennik stażu. Po jego zakończeniu opiekun wystawia zaświadczenie wraz z oceną.


Możliwe burze z gradem nad Opolszczyzną! Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega

2019-07-21 10:33:00

Według przewidywań IMGW Biura Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu w naszym województwie mogą wystąpić gwałtowne burze z opadami gradu.Dzisiaj (21.07) od godziny 10.00 do godz.23.00 prognozuje się wystąpienie nad Opolszczyzną burz z opadami deszczu, miejscami od 20 mm do 30 mm oraz porywami wiatru do 80 km/godz. Możliwy jest także grad.


Rycerze wracają na zamek w Niemodlinie. Dzisiaj (21.07) staną w szranki

2019-07-21 10:00:00

Nauka strzelania z łuku, warsztaty tańców dawnych, stanowiska edukacyjne i przede wszystkim walki. W niedzielę na zamku w Niemodlinie odbędzie się I Turniej Rycerski.- Rycerstwo na zamku funkcjonowało od XIV wieku - mówi Joanna Kardasińska, prezes Fundacji na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313. - Cieszymy się, że Grupa Rekonstrukcji Historycznej 'Wiwern', nasz partner, działa na rzecz popularyzacji zamku niemodlińskiego. Łucznictwo, sztuki walki, tańce średniowieczne, czyli ten klimat powstania zamku w Niemodlinie. Według Joanny Kardasińskiej, to właśnie tego typu wydarzenia najszybciej przybliżą historię i nią zainteresują. - Chcemy wyciągać konteksty historyczne, które są związane z zamkiem - dodaje Kardasińska. - To wówczas jest autentyczne i przemawia. Zabawa zabawą, ale wątek edukacyjny, niesienie historii zamku, to jak najbardziej chcemy przekazywać. W grupie 'Wiwern' działają historycy, doktorzy historii, tak że nie mamy obaw o przypadek.Impreza rozpocznie się o godzinie 12.00. Pierwsi rycerze staną do walk dwie godziny później.